НАЧАЛО  



  ПУБЛИКАЦИИ  



  БИБЛИОТЕКА  



  КОНТАКТЫ  



  E-MAIL  



  ГОСТЕВАЯ  



  ЧАТ  



  ФОРУМ / FORUM  



  СООБЩЕСТВО  







Наши счётчики

Яндекс цитування

 

      
Институт стратегического анализа нарративных систем
(ИСАНС)
L'institut de l'analyse strategique des systemes narratifs
(IASSN)
Інститут стратегічного аналізу наративних систем
(ІСАНС)



статья

Євген Баран

"І кидаю в тишу слово за словом..."
Василь Слапчук. Сучок на костурі подорожнього (Рік Дракона - 2000): Поезії. - Луцьк: видавництво "Волинська обласна друкарня", 2002. - 192 с.

Василь Слапчук вже давно не пише просто віршів. Він пише книги поезій зі своєю драматургією, своїми героями, своєю філософією. Тому кожну із книг (починаючи з "Мовчання адресоване мені") треба швидше всього розглядати в контексті ліро-епіки, аніж чистої лірики. Слапчук з упертістю неофіта культивує Тишу і Мовчання, що цілком контрастує з відомими афоризмами Канетті ("Мовчання породжує страх") і Сейферта ("Якщо письменник мовчить - він бреше"). Однак це не контраст, а випoвнення, бо Тиша у Слапчука наповнена словами без відповідей, маємо наскрізний авторський монолог у Тиші; його ж Мовчання - уважне вслухування, очікування тієї ж відповіді. Чи є Василь Слапчук таким всезнаючим, чого не відають інші. Ні, зрештою Василь і не грішить всезнанням. Він, так само, як і колись Конфуцій, міг би сказати, що не витворює нового світу, а зв'язує його воєдино.

Слапчук все більше і більше говорить парадоксами. Це його світоглядний принцип і мистецький прийом. Все у всьому: взаємопов'язування взаємопротилежних речей. Хоча у нього це все-таки більше світоглядна основа, те, що Кантом названо антиномією. Його все більше не розуміють (говорю теж парадоксами, бо знайдіть поета, якого розуміють), знизують плечима, про себе й поза плечі мовлячи: коли ж ти перестанеш писати невідомо що?! Так видається, що Слапчук достав своїх псевдошанувальників, які б радісно зітхнули, якби поет раптом перестав писати. Здається, для автора се не дивина:

Щодня із рук глину зішкрібаю,
та ніхто мене
Гончарем не кличе.
І Місту цьому я чужий.

Коло тем у Василя Слапчука визначене: людська самотність, людські почуття і людська пристрасть (Людина - Кохання - Війна). Щодо останнього тематичного кола, то у Слапчука це вже не тільки особистий досвід, особиста трагедія, це розуміння глибинне, що тим же Канетті було сформульоване в афоризмі: у кожній війні містяться й усі попередні. У Слапчука є також розуміння, що і всі майбутні війни з того самого кореня. Зрештою, це не тільки епізодична форма суспільно-історичного буття. Це - стан, вічний стан Людини, яка прагне ствердити себе і в собі Особистість:

Скінчився рік, немов війна.
Зосталась втома.
Порожня пляшка з-під вина -
четвертим томом.

Слапчук ніколи не пише абстракцій і не творить їх, добре відаючи, що добро і зло суть конкретне. Немає у нього і всепрощенських мотивів. Знову ж таки за тим же Конфуцієм: якщо на зло відповідати добром, то чим відповідати на добро?.. Слапчук розповідає конкретні історії, притчі. Він чинить мудро, бо залишає право вибору, що складає також основу християнського віровчення:

Дерево сховалося у власну тінь.
Довкола - пустеля,
камінням встелена.
.................................
.................................
Апостоли полуднують.
З оцього каміння підніме Бог
християн
і гонителів їхніх.


У творчості В. Слапчука відсутня тема жінки. У його Поезії домінує Жінка. Домінує особистість. Така ж самотня, така ж велично-знехтувана світом і завжди - основа його. Сторінками книжок Слапчука розлитий запах Жінки (чистоти, любови, вірности):

- Зима квітує.
Ловлю пелюстки снігу.
Так пахне жінка.


Слапчук - поет-філософ. Людина, сповнена любови і віри, сповнена життєстверджуючого стрижня:

Багато чого починаєш розуміти,
коли живеш надією
привітати ближнього:
- Христос воскрес!


Слапчук із когорти поетів, яких треба читати і сприймати без коментарів.

Вереснем 2002 р. Б. м. Івано-Франківськ

nationalvanguard



 

   
вверх  Библиография г. Ивано-Франковск, Группа исследования основ изначальной традиции "Мезогея", Украина


Найти: на:
Підтримка сайту: Олег Гуцуляк goutsoullac@rambler.ru / Оновлення 

  найліпше оглядати у Internet
Explorer 6.0 на екрані 800x600   |   кодування: Win-1251 (Windows Cyrillic)  


Copyright © 2006. При распространении и воспроизведении материалов обязательна ссылка на электронное периодическое издание «Институт стратегических исследований нарративных систем»